Kafkovská atmosféra a neonová éra: Den architektury v nočním Zlíně
Autor článku
Vloženo
03.07.2023
Doba čtení
8 min
Místo konání
KAM Zlín
Zanedbané podchody? Sociální kontrola veřejných míst? A věděli jste, že kolečka skejtů a bruslí za deště kloužou? Jaké jsou možnosti revitalizace asfaltových hřišť na sídlištích?
Příklady z pražských podchodů i nových hřišť, Bratislavy či Českých Budějovic nám představili Martin Hrouda a Jiří Kotal z architektonického studia U/U, které se zabývá zajímavými konverzemi veřejných prostranství ve městech.
“Je to téma, které je aktuální i pro naši kancelář — jednak z titulu činnosti, kterou KAM provádí, druhak z titulu aktuálního dění ve Zlíně, protože v současnosti probíhají práce na rekonstrukcích významných veřejných prostranství, jako je Náměstí Míru, Sad Svobody a dalších.”
Přednášku jsme připravili v návaznosti na možnou revitalizaci lokality Kozlův žleb na Jižních Svazích, kterou naše kancelář řeší v součinnosti s odbory dopravy a městské zeleně.
Pusťte si přednášku ze záznamu
“Města pochopila, že to mládí a energii je fajn mít i ve veřejném prostoru center měst, že město z toho žije a lidé tak dokáží oživit nějaká místa. Zároveň to v daném místě vytváří ekonomický benefit atd.”
Přinášet inspiraci a trendy ze zahraničí
“To, co jsme viděli ve světě, nám chybělo tady v České republice. Od 90. let se skateparky stavěly na periferii, s cílem je co nejvíce vyčlenit, aby nikomu nevadily, a tím se vytvářela ghetta se starými plechovými překážkami. Proto jsme založili U/U studio, abychom přinesli tento trend i do Česka.”
Inspirace z Česka a Slovenska ve videu
Oživení podchodů Vltavská, Praha
Tuto lokaci v přednášce Opomíjená veřejná prostranství – a co s nimi? zmiňuje arch. Martin Hrouda z U/U studia v čase od 5:21 (odkaz vede na záznam přednášky a konkrétní čas)
Detail projektu: Oživení podchodů Vltavská
Oživení podchodů Vltavská v Praze. Zdroj fotografie: U/U studio
Volnočasový areál Řeporyje
Nový areál pražské městské části představují architekti v čase přednášky od 16:49.
Detail projektu: Volnočasový areál Řeporyje
Volnočasový areál Řeporyje. Zdroj fotografie: U/U studio
Volnočasový areál Řeporyje. Zdroj fotografie: U/U studio
Oživení podchodů Vltavská 2, Praha
Představení této lokality probíhá v rámci přednášky v čase od 9:29.
Detail projektu: Oživení podchodů Vltavská 2
Oživení podchodů Vltavská 2 v Praze. Zdroj fotografie: U/U studio
Oživení podchodů Vltavská 2 v Praze. Zdroj fotografie: U/U studio
Urban Park, Bratislava
Proměnu asfaltového hřiště s přilehlými plochami na víceúčelový veřejný prostor si můžete prohlédnout v záznamu přednášky v čase od 20:16.
Detail projektu: Urban park Bratislava
Urban park Bratislava. Zdroj fotografií: U/U studio
Urban park Bratislava. Zdroj fotografií: U/U studio
Triangl Hloubětín, Praha
Jediná realizace veřejného a zároveň sportovního prostoru studia U/U se představuje v přednášce Opomíjená veřejná prostranství – a co s nimi?od 22. minuty.
Detail projektu: Triangl Hloubětín
Triangl Hloubětín, Praha. Zdroj fotografií: U/U studio
Skateholders České Budějovice
Aplikace menšího rozsahu představují architekti z U/U studia na přednášce od cca 24. minuty.
Detail projektu: Skateholders České Budějovice
Skateholders České Budějovice. Zdroj fotografie: U/U studio
Skateholders České Budějovice. Zdroj fotografie: U/U studio
Participace s budoucími uživateli
Participace — tedy dotazování veřejnosti ke konkrétnímu území — je moderní a zároveň nezbytná aktivita pro získání relevantních názorů (nejen) místních uživatelů. Je to způsob, jak získat reálné a někdy i nečekané názory na řešené lokality.
“Velmi důležitá je participace. Zjišťovat a bavit se o tom, co lidé v daném místě potřebují. Máme dobré zkušenosti s tím komunikovat projekt s lokální komunitou, městem a budoucími uživateli od začátku. Vezmou si daný projekt za svůj, udržují jej a mají ho rádi.”
Inspirace pro Kozlův žleb?
Tento víceúčelový prostor k setkávání, sportu a také komunikaci mezi různými zdroji a cíli pěší dopravy nám přijde svým charakterem a pestrostí blízký pestré a kreativní tvorbě U/U studia. Proto nás zajímaly představy a názory, jak s tímto prostorem pracovat:
“Důvod, proč jsme oslovili architekty z U/U studia, je jejich způsob uvažování, který je nám sympatický — implementace skateboardových prvků do veřejného prostoru. Jak jsem pochopil při studiu jejich projektů a referencí, skatepark někdo vnímá i hanlivě, a také ve Zlíně existují předsudky vůči této komunitě. Myslím si, že umístění skate prvků do veřejného prostoru může být prospěšné pro celou společnost.”
Ke Kozlovu žlebu proběhla i participace s občany. S výsledky dotazníkového šetření vás seznámíme během července.
V navazujícím odpoledním bloku jsme navštívili s architekty z U/U studia jak samotný prostor Kozlova žlebu, tak i další místa v rámci komentované prohlídky a po cestě z Jižních Svahů do centra města proběhla společná diskuse o potenciálu různých míst na největším zlínském sídlišti a v centru našeho města.
Další články