Zadání studie Kozlův žleb
Aktuální studie
O projektu
Autor
Kancelář architekta města Zlína
Spolupráce
Odbor městské zeleně
Stupeň
Studie
Rok
2024
Aktuální studie
Shrnutí projektu
Areál městských lázní se rozkládá ve svažitém prostředí. Příchod do budovy 25m bazénu je lemován záhony růží a kulovitě střiženými keři. V tomto prostoru do značné míry převzaly dominantní roli vzrostlé jehličnany, které spolu s dalšími dřevinami překryly pohled na tuto významnou stavbu.
Pro přístup k 50m bazénu je nutné překonat značný výškový rozdíl. Ten je v současnosti řešen dvouramenným krytým schodištěm, které je dominantou a orientačním bodem tohoto nástupního prostoru. Doplnění přístupové rampy usnadnilo přístup ke vstupu do budovy, ale vneslo do území nové bariéry v podobě zábradlí. Toto řešení nelze považovat ani za důstojné ani bezbariérové. Vstup je spíše dobře skryt, než aby lákal stovky návštěvníků denně.
Městské lázně každoročně navštíví okolo 400 tisíc návštěvníků. Spolu s atletickým stadionem tvoří významnou část sportovní infrastruktury města.
Lokalita veřejného prostranství návsi na Cigánově je spolu prostranstvími na Sokolské a Benešově nábřeží zařazena do dotační 77. výzvy IROP, konkrétně programu Zelená infrastruktura ve veřejném prostranství měst a obcí.
Stávající stav lokality
Předprostor 25m bazénu
Osový nástup do budovy je lemován záhony růží a kulovitě střiženými keři. Vzrostlé smrky pichlavé do značné míry převzaly dominantní roli v prostoru. Spolu s nejspíše náletovými dřevinami postupně do velké míry překryly pohled na tuto významnou stavbu.
Sezení je vyčleněno z prostoru před vstupem a částečně izolováno keři a dřevinami na zvlášť vymezené zpevněné plochy mimo návštěvnické trasy.
Prostor v okolí sezení vykazuje nízkou mírou subjektivního pocitu bezpečí. Návštěvníky nevybízí k posezení, sporadicky jej využívají i lidé trvale žijící ve veřejném prostoru.
Prostranství mezi budovami 25m a 50m bazénů
Dominantními vegetačními prvky prostředí jsou vzrostlé dřeviny mezi parkovištěm a terasou vstupu k 50m bazénu. Jedná se především o javory mléčné, buk lesní a keřovité formy tisu červeného.
Parkoviště přístupné širokým sjezdem s preferencí automobilové dopravy z ulice Hradská v centrální části tohoto prostranství poskytuje ve 3 řadách 23 šikmých parkovacích stání, z toho 3 pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Živičná plocha lichoběžníkového tvaru je vymezena zvýšenými betonovými obrubami.
Přístup k budově 50m bazénu
Areál zimních lázní se rozkládá ve svažitém prostředí. Pro přístup k 50m bazénu je proto nutné překonat značný výškový rozdíl. Ten je v současnosti řešen přímým terénním schodištěm členěným podestou a následně ještě dalším dvouramenným krytým schodištěm, které je dominantou a orientačním bodem tohoto nástupního prostoru.
Doplnění přístupové rampy usnadnilo přístup ke vstupu do budovy, ale vneslo do území nové bariéry v podobě zábradlí. Toto řešení nelze považovat ani za důstojné ani bezbariérové. Spolu s keřovitými tisy v okolí vstupu a růzností použitých povrchů nástupní prostor 50m bazénu působí chaoticky až nahodile.
Vstup je spíše dobře skryt, než aby lákal stovky návštěvníků denně. Kultivaci by zasloužilo také prostředí obslužného vstupu s kontejnery.
Zahrada na Růmech
Špatně přístupný trojúhelníkový svažitý pozemek od lázní oddělený vozovkou ulice Růmy a parkovacími stáními nemá pro návštěvníky lázní pobytový potenciál. K tomuto účelu již nyní slouží spíše obyvatelům přilehlých rodinných domů. Studna, záhony květin a několik laviček jsou důkazem, že zde obyvatelé tráví čas.
V prostoru dominují slivoně a ořešáky doplněné o několik smrků, borovic, modřín, lípu a další dřeviny s keřovým neprostupným podrostem.
Křižovatka Hradská x Osvoboditelů
V současné době se zpracovává projektová dokumentace k úpravě křižovatky Hradská x Osvoboditelů. Úprava počítá s vybudováním zvýšeného přechodu pro chodce a odbočovacího pruhu na Hradskou ulici.
Architektonický záměr
Předprostor 25m bazénu
Chodník z velkoformátové betonové dlažby je zachován ve stávající stopě a oboustranně rozšířen o mlatové plochy, ve kterých budou umístěny prvky mobiliáře a nízkého sloupkového osvětlení. Na tuto centrální osu přístupu k budově navazují geometricky komponované štěrkové květinové záhony.
Z osového nástupu k budově je přes mlatové pásy podél záhonů květin volný přístup do travnatých ploch.
Osa přístupu k budově je před budovou křížena úzkým obslužným chodníkem lemovaným stromořadím, na který navazují zpevněné plochy stání pro jízdní kola a nově upravený bezbariérový přístup. Přístupová osa je zakončena stávajícím schodištěm z teraca.
Parkovací stání při hlavním obslužném vjezdu do lázní užívané zaměstnanci je půdorysně upraveno a rozšířeno. Nově je řešen také povrch této přístupové cesty.
Vizualizace předprostoru budovy 25m bazénu na ulici Hradská.
Prostranství mezi budovami 25m a 50m bazénů
Přístup k budově 50m bazénu je řešen přímým vedením chodníku z ulice Hradská a přes 5 ramen terénních schodišť k terase před vstupem.
Chodník z velkoformátové betonové dlažby je jednostranně lemován mlatovou plochou, ve které jsou umístěny prvky osvětlení a mobiliáře
Z druhé strany je přístupový chodník ve spodní části od parkoviště oddělen pásem štěrkového květinového záhonu se stromořadím. Přísná linearita cesty příchozího bezpečně navádí k hlavnímu vstupu.
Stávající parkoviště lichoběžníkového tvaru s šikmými stáními je zachováno, upraven je sjezd k parkovišti, který je nově rozdělen na 2 samostatné části – vjezd a výjezd.
Přístup k budově 50m bazénu
Narovnaná trasa chodníku a schodiště vede přímou linkou k terase městských lázní. Schodiště na spodním i horním konci ukončuje sokl pro výhledové umístění uměleckého díla.
Stávající zastřešené dvouramenné schodiště je odstraněno a navrženým řešením vzniká otevřená přehledná plocha směřující k terase před vstupem. Terasa nově otevřená k ulici Růmy je vybavena stolky a židlemi k posezení návštěvníků. Nový je také bezbariérový přístup do budovy.
Příjezd k budově 50m bazénu z ulice Růmy je řešen širokou dlážděnou plochou a z jihu jej vymezuje do svahu zapuštěný objekt. Ten za posuvnými panely skrývá odpadové kontejnery a plynule přechází v zastřešenou část pro uložení jízdních kol návštěvníků a v cykloboxech.
Zahrada na Růmech
Nejvýraznější kvalitou této části řešeného svažitého území vklíněného mezi řadovou zástavbu a místní komunikaci je její vegetační složka. Území hustě porostlé dřevinami s korunami v částečném zápoji a hustým, většinou neprostupným podrostem je navrženo mírně a citlivě kultivovat tak, aby nedošlo k narušení jeho charakteru.
Navrženo je ošetření stávajících stromů. Jejich případná redukce je plánovaná pouze v místech zapojených korun u dřevin, jejichž vitalita je přistíněním negativně ovlivněna. Keřový podrost bude revidován a do velké míry zachován.
Dále je navrženo rozšíření stávajícího kolmého parkování o 3 parkovací stání, nové prvky mobiliáře a osvětlení.
Doprava a komunikace
Chodníky pro pěší jsou v území zastoupeny v dostatečné míře a jejich šířkové parametry jsou vzhledem ke stávajícímu provozu vyhovující. Nově zřízená místa pro přecházení nebo přechody pro chodce v okolí řešeného území by v návaznosti na obvyklé trasy pohybu zlepšily pěší prostupnost území.
Osazením nových monolitických sedacích prvků v parkově upravené části a setů kavárenských stolků na terase před vstupem do 50m bazénu dochází k navýšení sedacích ploch ze stávajících 42 míst k sezení na 127 míst.
Napojení na síť cyklistických stezek je v současné době nedostatečné. Souběžně zpracovávaný projekt křižovatky Hradská x Osvoboditelů obsahuje i řešení úseku 3m širokého chodníku umožňující po dobudování navazujících úseků v ulici Osvoboditelů a v předprostoru zlínských lázní následnou změnu na společnou stezku pro cyklisty a chodce.
Navržené úpravy v řešeném území na toto řešení navazují. V rámci úprav by tak mělo dojít k dobudování společné stezky až před hlavní vstup do budovy 50m bazénu. Výhledově se také dle generelu cyklistické dopravy (SUMP) počítá s protisměrným vedením cyklistů ulicí Hradskou, což by výrazně přispělo k lepší dostupnosti tohoto sportovního areálu a umožnilo smysluplné napojení na celoměstské cyklistické trasy.
Při vstupu do budov 25m i 50m bazénu je navrženo osazení nových kovových rámů pro parkování a uzamčení jízdních kol. Kapacitu parkování rozšíří také zastřešená konstrukce a uzamykatelné cykloboxy s možností dobíjení elektrokol. Celkově by měla být kapacita parkování jízdních kol navýšena trojnásobně z 12 na 36 stání.
Možnosti umístění uměleckých děl
V návaznosti na nástupní a výstupní ramena schodiště je navrženo umístění dvojice uměleckých děl. Z architektonického hlediska je umístění uměleckých děl důležitým prvkem akcentujícím vertikální pohyb po schodišti ke vstupu do budovy 50m bazénu.
Jejich umístění, podoba nebo téma by měly předmětem samostatné rozpravy a jsou nad rámec této studie. Pro výhledové umístění je navržena pouze realizace soklů pro jejich budoucí možné osazení, a to s možností připojení k elektrické síti pro potřeby dodatečného nasvícení, případně pro napájení kinetických uměleckých objektů.
Vizualizace nového schodiště z ulice Hradská ke vstupu do budovy 50m bazénu. Členění schodiště podestami je využito k umístění betonových monolitických sedacích prvků. Studie navrhuje také umístění soklů pro budoucí osazení uměleckými díly tak, aby akcentovaly vertikální pohyb po schodišti k hlavnímu vstupu objektu zimních lázní. Jejich umístění, podoba nebo téma by měly předmětem samostatné diskuse a jsou nad rámec této studie.
Vegetační složka ve veřejném prostoru
Řešení nástupního prostoru do architektonicky cenného objektu „starých“ lázní ctí jednak ve výsadbách stromů rastr modulu budovy a jednak i ve výsadbách keřových a trvalkových přehlednost a jedinečnost místa funkcionalistické architektury.
Návrh sortimentu stromů štíhlé formy habru byl zvolen tak, aby respektoval modul budovy a současně svým habitem podtrhl vertikálnost členění a odkaz na striktní formu topolů v minulosti.
Od prostoru, jež se nachází východním směrem, se očekává funkce parkového typu, zvoucí návštěvníky lázní ke krátkodobému odpočinku, současně lákající strávit čas v rámci čekání v příjemném prostředí pod korunami stávajících i nově vysazených stromů, v pestrém prostředí květnaté louky, jež se střídá s intenzívně sečeným trávníkem.
Proces revitalizace prostranství
Kroky, které budou následovat po ukončení participace s veřejností:
- Vypracování architektonické studie,
- veřejné projednání studie,
- zapracování připomínek,
- vypracování projektové dokumentace,
- výběr dodavatele,
- realizace stavby.
Animovaná vizualizace nového řešení
Výsledky participace
Participace s veřejností probíhala do neděle 14. dubna formou tištěných a internetových dotazníků. Více o tomto dotazování veřejnosti najdete v aktualitě Ovlivněte okolí Lázní, Cigánov a Benešovo nábřeží: zapojte se do dotazníkové ankety.
Historie lokality
Budova 25m bazénu
V roce 1935 vypracoval architekt Vladimír Karfík projekt plovárny s bazénem o délce 25 metrů. Budova byla otevřena v roce 1950. Zimní lázně byly postaveny na místě bývalé baťovské cihelny, nedaleko školního areálu a budov internátů. Nové sportovní možnosti navíc rozšířil stadion mládeže, který s lázněmi bezprostředně sousedí.
V době svého otevření patřily Zimní lázně k nejmoderněji vybaveným zařízením svého druhu v republice. Vanové lázně měly denně obsloužit přibližně 800 lidí, parní lázně 500, bazén mohlo využít až 2000 plavců.
Zdroj: Zlínský architektonický manuál: Zimní lázně (25metrový bazén)
Budova 50m bazénu
V roce 1985 byla k lázním dostavěna nová budova s 50 metrovým bazénem, oba objekty byly propojeny proskleným komunikačním krčkem. Prostor mezi budovami dnes doplňuje také venkovní bazén. Nová sportovní budova byla nakonec postavena až v polovině 80. let podle návrhu Jiřího Kotáska. Výjimečné bylo také konstrukční řešení zastřešení 50 metrového plaveckého bazénu. Inženýr Ladislav Plzák navrhl nosnou konstrukci střechy, kterou tvoří prostorové trojboké příhradové vazníky s rozponem 35 metrů a konzolami o délce 3 metrů.
Zdroj: Zlínský architektonický manuál: Zimní lázně (50metrový bazén)
Další projekty