Zadání studie Kozlův žleb
19. 11. 2024
Aktuální studie
Autor
Kancelář architekta města Zlína
Spolupráce
Odbor městské zeleně
Stupeň
Studie
Rok
2024
Aktuální studie
Veřejný prostor před bytovým domem na Sokolské ulici je pro Kancelář architekta města Zlína zajímavý hned z několika důvodů – ve svém sousedství nabízí potenciál kultivovaného prostoru pro trávení volného času, odpočinek a hry dětí. Může tvořit lokální místo k setkávání v blízkosti centra a také nedaleko Sokolovny a sportovišť.
Poměrně velký nevyužívaný prostor u bytového domu nyní bohužel působí nepřístupně a nenabízí příliš mnoho aktivit k trávení volného času.
Abychom zjistili očekávání a potřeby obyvatel této lokality, rozhodli jsme se také pro participaci s veřejností.
V současnosti je toto místo, jež je v majetku města, využíváno minimálně. Zpevněné povrchy jsou popraskané, zídky ve špatném stavu. Aktuálně umístěné herní prvky (kolotoč, pískoviště, klouzačka) jsou zamýšleny jako dočasné, protože se počítá s regenerací celého prostoru.
Vymezení prostoru zídkami nyní vytváří psychologickou bariéru. Díky tomu místo působí nepřístupně a návštěvníky jsou většinou pouze obyvatelé přilehlého domu.
Prostor je přístupný jen z ulice Sokolská, přes chodník, který vede k hlavnímu vstupu do domu. Z ulice 2. května je uzamčená branka, ta slouží pro průjezd zahradní techniky.
Cílem úprav veřejného prostoru před bytovým domem je především zpřístupnění tohoto místa veřenosti, vytvoření prostoru s multigeneračním využitím a obohacení a posílení jeho zelené složky:
Poměrně velký prostor před bytovým domem otevírá možnosti zajímavého ztvárnění veřejného prostoru, který by měl mít spíše charakter parku Jediným limitem je rušná křižovatka, která s místem sousedí. Z tohoto důvodu v nejhlučnějších částech umísťujeme zídku, která je v křižovatce vysoká 1,8 m a postupně se snižuje až do místa, kde je již 0,9 m nízké oplocení. Veřejný prostor rozšiřujeme o nyní zbytkové plochy trávníku, které jsou v původním stavu za zídkou. Díky tomu nově chodník ze všech stran obklopuje zídku / oplocení a do nově umístěných vchodů (dva z ulice Sokolské, jeden z ulice 2. května) lze vstoupit přímo z přilehlého chodníku. Plochu nově protíná i chodník z přírodního mlatového povrchu. Ten se přibližuje k bytovému domu, ale je odcloněn novým, druhově rozmanitým, filtrem zeleně.
Pro projekt se stala nosným tématem kruhová forma, hra s transparentností a strukturou.
Od všech vstupů vede síť nových chodníčků (z propustného betonu), ty se obtáčejí okolo dětského hřiště a plácku pro teenagery. Další významnou plochou z propustného betonu je prostor v čele, v blízkosti křižovatky.
Největší zpevněná plocha je štěrkomlatová, přiléhá k ní posezení se zády, která tvoří zídka.
V blízkosti bytového domu umisťujeme nekonfliktní, klidnější aktivity:
Střední část
Část zadní, u křižovatky
Celým prostorem se proplétá betonový chodník, který je určen také pro jízdu nejmenších dětí na odrážedlech a koloběžkách a první pokusy jízdy na kolech.
Nové výsadby stromů mají jednak obohatit sortiment, jednak posílit dojem parkové úpravy, resp. spíše posílit vnímání vzrostlé zeleně jako přírodního hájku v městské krajině.
K veřejnému prostoru přiléhá nový 2 m široký chodník na ulici 2. května. Na ulici Sokolská navrhujeme smíšenou stezku pro chodce a cyklisty v šířce 3 m.
Na ulici Sokolská navrhujeme smíšený chodník pro chodce a cyklisty. Ten lze protáhnout v severní části až k cyklostezce na ulici Padělky III. V druhém směru lze vést smíšený chodník přes křižovatku, okolo Lidmilovy louky až na Fügnerovo nábřeží a propojit tak další síť cyklostezek.
Kroky, které budou následovat po ukončení participace s veřejností:
Animovaná vizualizace nového řešení
Třináctipodlažní bytový dům se 102 bytovými jednotkami byl postaven v letech 1967 – 1971 podle návrhu architekta Miloše Totuška.
Před bytovým domem byl následně vybudován veřejný prostor, jehož součástí byl kruhový zpevněný plácek, chodníčky a herní prvky. Olemován byl zděnými zídkami, směrem k ulici Sokolská vyvýšenými a s krytým sezením.
Další projekty